Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Czwartek, 2024-05-02 ( Imieniny: Longiny, Toli)

Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Lutomiersk - Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia

Lutomiersk, dnia 26.05.2021r.

znak: RIiR.6220.D. 07.2021

 

           

Decyzja

o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia

 

 

            Na podstawie art. 71 ust. 1, ust. 2 pkt 2, art. 72 ust. 1 pkt 1 i 3, art. 73 ust 1, art. 75 ust 1 pkt 4, art. 84, art. 85 ust. 2 pkt 2, art. 173 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 247 ze zm.) zwanej dalej ustawą ooś, § 3 ust. 2 pkt 62 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U.  z 2019.,  poz. 1839) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 256 ze zm.) zwanego dalej Kpa, po rozpatrzeniu wniosku  Gminy Lutomiersk Plac Jana Pawła II 11, 95-083 Lutomiersk w  sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, dla przedsięwzięcia pn. „Przebudowa odcinka drogi gminnej Prusinowice – Florentynów  na działkach o nr ewid. 138 obręb 20 Prusinowice i 4 obręb 10 Florentynów”

 

orzekam w następujący sposób:

 

  1. Stwierdzam brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia pn.: „Przebudowa odcinka drogi gminnej Prusinowice – Florentynów na działkach o nr ewid. 138 obręb 20 Prusinowice i 4 obręb 10 Florentynów”.
  2. Określam istotne warunki korzystania ze środowiska w fazie realizacji i eksploatacji lub użytkowania przedsięwzięcia, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich:
  3. Przedsięwzięcie zrealizować bez wycinki drzew i krzewów.
  4. Zabezpieczyć narażone na uszkodzenia zadrzewienia znajdujące się w obszarze oddziaływania przedsięwzięcia. W pobliżu istniejących zadrzewień prace należy prowadzić ze szczególną ostrożnością. Zadrzewienia należy zabezpieczyć przed urazami mechanicznymi i innymi uszkodzeniami poprzez np. ich wygrodzenie lub oszalowanie pni drzew deskami zamocowanymi za pomocą drutu, z zastosowaniem materiału amortyzującego (mata słomiana, juta itp.). Prace w obrębie strefy korzeniowej należy wykonywać ręcznie, ograniczając wykorzystanie sprzętu mechanicznego. Należy minimalizować ruch pojazdów i maszyn budowlanych wokół drzew w obrębie strefy wyznaczonej przez obrys jego korony. W obrębie systemu korzeniowego pozostawionych drzew nie należy składować materiałów chemicznie i fizycznie szkodliwych dla korzeni i gleby jak np. cement, wapno, oleje, środki impregnujące, paliwa ciekłe itp. Wykopy w pobliżu drzew, w celu niedopuszczenia do przesuszenia systemu korzeniowego, należy zasypać w jak najszybszym czasie lub przykryć matami jutowymi.
  5. Zapewnić sprawną organizację i optymalne harmonogramy robót w celu szybkiego zakończenia przedsięwzięcia i ograniczenia czasu trwania uciążliwości spowodowanych robotami budowlanymi.
  6. Roboty budowlane z użyciem ciężkiego sprzętu budowlanego prowadzić w porze dziennej, tj. w godzinach od 600 do 2200.
  7. Podczas prowadzenia prac budowlanych przewidzieć miejsca do parkowania maszyn budowlanych (zaplecze budowy), na terenie utwardzonym i zabezpieczonym przed ewentualnym wpływem substancji ropopochodnych na środowisko gruntowo-wodne przez wyposażenie w odpowiednie sorbenty.
  8. Zaplanować wszelkie prace budowlane z użyciem sprzętu i maszyn budowlanych. Stosować sprzęt w dobrym stanie technicznym. Sprzęt i maszyny wykorzystywane podczas realizacji przedsięwzięcia winny spełniać odpowiednie standardy jakościowe, techniczne, wykluczające emisje do wód i do ziemni zanieczyszczeń z grupy ropopochodnych (oleje, smary, paliwo).
  9. Ewentualnie powstające ścieki bytowe z placu budowy należy odprowadzać do szczelnych, przenośnych sanitariatów.
  10. Gospodarkę odpadami prowadzić w sposób wykluczający możliwość negatywnego oddziaływania odpadów na środowisko, m.in. poprzez właściwe ich magazynowanie oraz przekazywanie w pierwszej kolejności do odzysku.
  11. Stan techniczny środków transportu, sprzętu budowlanego stosowanego w fazie budowy na bieżąco monitorować w celu ograniczenia zanieczyszczenia gruntu substancjami ropopochodnymi;
  12. W przypadku przedostania się zanieczyszczeń do gruntu lub wód bezzwłocznie podjąć działania zmierzające do usunięcia skutków i przyczyn awarii;
  13. Odpady niebezpieczne, w fazie budowy, czasowo magazynować w szczelnych, zamykanych pojemnikach wykonanych z materiałów odpornych na działanie chemiczne magazynowanych odpadów niebezpiecznych, na szczelnym podłożu oraz systematycznie wywozić;
  14. Odpady inne niż niebezpieczne, w fazie budowy, czasowo magazynować np. na utwardzonym podłożu, w zamykanych pojemnikach / kontenerach lub selektywnie na wydzielonym oznakowanym stanowisku i zagospodarowywać lub sukcesywnie usuwać z terenu inwestycji.

 

III. Integralną częścią niniejszej decyzji jest Załącznik Nr 1 – Charakterystyka przedsięwzięcia.

 

UZASADNIENIE

 

W dniu 23.03.2021r.  do Urzędu Gminy w Lutomiersku wpłynął wniosek Gminy Lutomiersk, Plac Jana Pawła II 11  o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia pn.: „Przebudowa odcinka drogi gminnej Prusinowice – Florentynów  na działkach o nr ewid. 138 obręb 20 Prusinowice i 4 obręb 10 Florentynów”. Złożony wniosek spełniał wymogi formalne określone w art. 74 ustawy ooś.

Zgodnie  z art. 74 pkt. 3 ustawy ooś „jeśli liczba stron postepowania  w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach lub innego postepowania dotyczącego  tej decyzji  przekracza 10  stosuje się  art. 49 Kpa zgodnie z którym „Strony mogą być zawiadamiane o decyzjach i innych czynnościach organów administracji publicznej przez obwieszczenie lub w inny zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości sposób publicznego ogłaszania, jeżeli przepis szczególny tak stanowi; w tych przypadkach zawiadomienie bądź doręczenie uważa się za dokonane po upływie czternastu dni od dnia publicznego ogłoszenia”.

Z uwagi  na powyższe strony postępowania zostały powiadomione  o wszczęciu postępowania administracyjnego zgodnie z art. 49 Kpa  pismem znak: RIiR.6220.7.Z-1.2021 z dnia 30.03.2021r. poprzez umieszczenie obwieszczenia na stronie BIP Gminy Lutomiersk, na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Gminy Lutomiersk oraz na tablicach ogłoszeń na terenie sołectwa Prusinowice  oraz Florentynów.

Przedmiotowe przedsięwzięcie zostało zakwalifikowane do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których wykonanie raportu może być wymagane i o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 62 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, tj.: „drogi o nawierzchni twardej o całkowitej długości przedsięwzięcia powyżej 1 km inne niż wymienione w § 2 ust. 1 pkt 31 i 32 lub obiekty mostowe w ciągu drogi o nawierzchni twardej, z wyłączeniem przebudowy dróg lub obiektów mostowych, służących do obsługi stacji elektroenergetycznych i zlokalizowanych poza obszarami objętymi formami ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-5, 8 i 9 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody”.

            Zgodnie z  art. 64 ust. 1 ustawy ooś  w  dniu 31.03.2021 r. Wójt Gminy Lutomiersk  zwrócił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego  w Pabianicach, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Zarządu Zlewni w Sieradzu z wnioskiem o wydanie opinii co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko  a w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby  - co do zakresu raportu oddziaływania na środowisko.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi  postanowieniem  z dnia 09.04.2021r. (data wpływu: 09.04.2021r.) znak: WOOS.4220.280.2021.MPr po  przeprowadzeniu analizy dostarczonych wraz z wnioskiem materiałów, uwzględniając łącznie uwarunkowania przedstawione w art. 63 ust. 1 ustawy ooś, uznał, że nie jest konieczne przeprowadzenie oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko wskazując  na konieczność określenia w decyzji środowiskowej  warunków, które zostały zawarte w   pkt 1-8 sentencji niniejszej decyzji.

Dyrektor Zarządu Zlewni Wód Polskich  w Sieradzu w opinii z dnia 20.04.2021r. (21.04.2021r. – data wpływu do urzędu)  znak PO.ZZS.5.435.191.2021.AC  nie stwierdził potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko wskazując  na konieczność określenia w decyzji środowiskowej  warunków, które zostały zawarte w   pkt 9-12 sentencji niniejszej decyzji.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pabianicach w opinii sanitarnej z dnia 26.04.2021r. (data wpływu do urzędu 29.04.2021r.) pismem znak: PPIS-PB-ZNS-470/27/21 zaproponował, aby dla w/w przedsięwzięcia odstąpić od obowiązku  przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Przedmiotowe przedsięwzięcie polegało będzie na przebudowie odcinka drogi gminnej Prusinowice-Florentynów na działkach o nr ewid. 138 obręb 20 Prusinowice i 4 obręb 10 Florentynów.

Objęta projektem droga jest drogą gminną klasy D – dojazdową – obsługującą położone przy drodze pola uprawne i gospodarstwa. Kategoria ruchu – KR2, prędkość projektowa – 30 km/h. Natężenie ruchu nie ulegnie zmianie po przebudowie nawierzchni – obecnie wynosi ok. 45 pojazdów na dobę. Na strukturę ruchu składają się samochody osobowe oraz w okresie prac polowych maszyny rolnicze oraz ciągniki.

Całkowita długość opracowywanego odcinka wynosi 1 023 m. Szerokość przebudowanej jezdni wynosi 4,00 m.

Inwestycja zlokalizowana jest na terenie rolniczym, częściowo zabudowanym. W granicy pasa drogowego, na którym lokowana jest przedmiotowa inwestycja nie ma większych skupisk drzew oraz krzewów. Zlokalizowane są pojedyncze drzewa.

Planowane przedsięwzięcie nie zmienia dotychczasowego sposobu użytkowania terenu oraz sposobu zagospodarowania.

Obecnie droga o długości 1 023 m ma nawierzchnię zróżnicowaną - utwardzoną o szerokości pasa drogowego ok. 6,50 m do 13,00 m. Brak jest systemu kanalizacji deszczowej – wody opadowe odprowadzane są do istniejących rowów. W pasie drogowym zlokalizowane jest fragmentaryczne uzbrojenie podziemne – wodociąg i kable telefoniczne.

Utwardzony fragment pasa drogowego ma szerokość 4,00 + 2x0,50 m = 5,00 m. Całkowita powierzchnia działki drogowej wynosi 8 184 m2. Powierzchnia części utwardzonej wynosi 5 115 m2. Utwardzona część działki stanowi jej 62,50 %. Pozostała część działki to powierzchni biologicznie czynna – rowy odwadniające i tereny zielone.

Nie zmieni się procent powierzchni wyłączonej z powierzchni biologicznie czynnej.
W ramach przedsięwzięcia nie planuje się zniszczenia szaty roślinnej oraz wycinki istniejących drzew. 

Planowane przedsięwzięcie jest instalacją, dla której zastosowana zostanie typowa technologia. Roboty zostaną wykonane przy użyciu typowej technologii stosowanej w drogownictwie. Przyjęto następującą konstrukcję nawierzchni:

  • warstwa ścieralna z asfaltobetonu gr. 6 cm;
  • podbudowa – tłuczeń kamienny gr. 15 cm.

Pobocza o szerokości 0,50 m zostaną utwardzone tłuczniem kamiennym. Nie ulegnie zmianie sposób odwodnienia nawierzchni. Projektowana nawierzchnia ma spadek dwustronny – daszkowy zapewniający odprowadzenie wód opadowych na przyległe tereny zielone.

W stanie obecnym istnieją fragmentaryczne rowy odwadniające. Wody opadowe odprowadzane są do rowów. System odwodnienie w trakcie przebudowy drogi nie zostanie zmieniony. Projekt przewiduje odmulenie i wyprofilowanie istniejących rowów odwadniających.

Roboty związane z odmuleniem i wyprofilowaniem rowów polegać będą na usunięciu zgromadzonego w rowach materiału. Roboty wykonywane będą mechanicznie, z bezpośrednim załadunkiem materiału na samochody i wywiezieniu w miejsce utylizacji. Nie zachodzi potrzeba składowania materiału odpadowego w rejonie rowów, nie będzie dowożony inny materiał mogący skazić ciek wodny. Nie przewiduje się robót mogących skazić środowisko a więc użycia materiałów niebezpiecznych, składowania w rejonie robót paliw, tankowania pojazdów i maszyn. Wykonawca robót zwróci szczególną uwagę aby w trakcie prac prowadzonych w rejonie rowów zachowane były wszelkie standardy uniemożliwiające skażenie wód.

Na potrzeby planowanego przedsięwzięcia prognozuje się wykorzystanie normatywnych wielkości w zakresie zużycia wody, materiałów, paliw oraz energii W fazie realizacji inwestycji wykorzystywane będą typowe dla tego typu prac budowlanych materiały. Materiałochłonność nie powinna odbiegać od analogicznych przedsięwzięć o podobnym profilu.

Szacunkowe zapotrzebowanie na materiały i surowce będzie wynosić:

  • masa bitumiczna – 620 t,
  • tłuczeń kamienny – 1250 t,
  • paliwa do sprzętu i środków transportu – 800 l,
  • woda – 300 l.

Planowana inwestycja po wybudowaniu nie będzie posiadała zdolności produkcyjnej oraz nie wymaga dostaw energii elektrycznej, cieplnej, gazu ani wody. Źródłem poboru wody w trakcie realizacji robót będzie wodociąg zlokalizowany w pasie drogi gminnej.

Nie przewiduje się stałego lokowania zaplecza na terenie budowy. Zaplecze będzie w formie mobilnej. Przenośne sanitariaty dla pracowników będą elementem wyposażenia mobilnego zaplecza Wykonawcy, nie będą lokowane na terenie budowy. Nie przewiduje się także składowania na terenie budowy materiałów. Będą one dowożone na bieżąco i od razu ze środków transportu wbudowywane w miejsce przeznaczenia.

Na etapie realizacji inwestycji głównym źródłem hałasu będą prace budowlane. Emisja hałasu będzie związana z przesuwającym się frontem robót. Emisja ta będzie miała charakter niezorganizowany, przejściowy. Wszelkie prace prowadzone z użyciem ciężkiego sprzętu budowlanego, mogące stanowić uciążliwość dla okolicznych mieszkańców będą prowadzone w godzinach dziennych, w sposób zorganizowany i ograniczający uciążliwości. W fazie eksploatacji nie przewiduje się zwiększenia negatywnego oddziaływania na klimat akustyczny w porównaniu ze stanem obecnym.

W odniesieniu do etapu funkcjonowania drogi emisja hałasu powodowanego przez pojazdy poruszające się po przebudowywanej drodze zmniejszy się dzięki polepszeniu stanu technicznego nawierzchni.

Emisja substancji zanieczyszczających do powietrza w fazie realizacji będzie miała charakter przejściowy, krótkotrwały i związana będzie głównie z pracą maszyn budowlanych wykorzystywanych przy przebudowie drogi, ruchem pojazdów transportujących materiały służące do przebudowy, przechowywaniem sypkich materiałów budowlanych, kładzeniem mas bitumicznych. Na etapie eksploatacji obiektu źródłem emisji substancji do powietrza będzie wyłącznie emisja niezorganizowana pochodząca od pojazdów samochodowych poruszających się po drodze. Z uwagi na niewielkie natężenie i lokalny charakter ruchu nie przewiduje się pogorszenia jakości powietrza w obszarze drogi po jej przebudowie. W związku z poprawą stanu technicznego drogi poprawi się płynność jazdy, w związku z czym zakłada się, że wielkość emisji pochodzących od pojazdów poruszających się analizowaną drogą może ulec zmniejszeniu.

W trakcie realizacji przedsięwzięcia przewiduje się powstawanie odpadów w wyniku prowadzenia robót związanych z odmuleniem i wyprofilowaniem rowów, tj.: 17 05 04 w ilości ok. 300 Mg. Zgodnie z przepisami ustawy o odpadach, wytwórcą odpadów będzie firma świadczącą usługi budowlane na rzecz inwestora i to ona będzie odpowiedzialna za zagospodarowanie odpadów z budowy. Prace budowlane będą prowadzone w taki sposób, aby zminimalizować ilość wytwarzanych odpadów oraz ograniczać negatywne ich oddziaływanie na środowisko, zdrowie i życie ludzi. Wytworzone odpady w pierwszej kolejności poddane powinny być odzyskowi (ponownemu zagospodarowaniu), a gdy odzysk nie będzie możliwy – unieszkodliwianiu. Odbiorem odpadów będą zajmowały się osoby, które prowadzą odzysk odpadów i mają stosowne zezwolenia w tym zakresie.

Na etapie eksploatacji przedmiotowe przedsięwzięcie przy właściwym funkcjonowaniu nie przewiduje się powstawania odpadów. Ewentualnie wytwarzane mogą być odpady związane z użytkowaniem i utrzymaniem drogi w dobrym stanie technicznym. Sposób postępowania oraz dalsze zagospodarowanie odpadów będzie zgodne z zasadami gospodarowania odpadami i wymaganiami w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi oraz zgodne z obowiązującymi przepisami prawa.

Ewentualnie powstające ścieki bytowe z placu budowy należy odprowadzać do szczelnych, przenośnych sanitariatów.

W związku z realizacją i funkcjonowaniem przedsięwzięcia nie przewiduje się wystąpienia zagrożenia dla zdrowia ludzi, w tym wynikającego z emisji. Wszelkie prace związane z planowanym przedsięwzięciem zostaną wykonane tak, aby spowodować jak najmniejsze uciążliwości dla okolicznych mieszkańców i otaczającego środowiska naturalnego.

Na podstawie informacji przedstawionych w dokumentacji niniejszej sprawy można stwierdzić, iż emisja poszczególnych zanieczyszczeń do środowiska na etapie realizacji i eksploatacji przedmiotowego przedsięwzięcia (emisja odpadów, ścieków, hałasu i zanieczyszczeń do powietrza) nie powinna przekraczać obowiązujących w polskim prawie standardów i norm środowiskowych.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju z dnia 29 stycznia 2016 r. w sprawie rodzajów i ilości znajdujących się w zakładzie substancji niebezpiecznych, decydujących o zaliczeniu zakładu do zakładu o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 138) planowane przedsięwzięcie nie jest zaliczane do zakładów o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.

Zachowanie standardów obowiązujących przy projektowaniu i budowaniu tego typu obiektów, przestrzeganie zasad ppoż. i BHP (zarówno na etapie realizacji jak i eksploatacji) zmniejszy ryzyko wystąpienia katastrofy budowlanej do minimum. Ponadto przedmiotowe przedsięwzięcie przy zastosowaniu przedstawionej technologii nie będzie wiązać się z ryzykiem wystąpienia katastrof naturalnych i budowlanych.

Ze względu na rodzaj, skalę i usytuowanie przedsięwzięcia w centralnej Polsce można jednoznacznie stwierdzić, iż nie będzie ono powodować transgranicznego oddziaływania na środowisko.

Z informacji zawartych w karcie informacyjnej przedsięwzięcia wynika, że na terenie przedsięwzięcia nie występują obszary wodno-błotne oraz inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych, w tym siedliska łęgowe, obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych. Planowane przedsięwzięcie położone jest poza obszarami uzdrowisk oraz obszarami ochrony uzdrowiskowej, obszarami o krajobrazie mającym znaczenie archeologiczne, historyczne i kulturowe. Przedmiotowe przedsięwzięcie położone jest poza obszarami jezior, obszarami górskimi, leśnymi oraz obszarami wybrzeży.

Z karty informacyjnej nie wynika, aby przedsięwzięcie położone było w obszarze, dla którego standardy jakości środowiska zostały przekroczone.

Przedmiotowa inwestycja znajduje się na terenie gminy wiejskiej Lutomiersk, w powiecie pabianickim, w województwie łódzkim. Gęstość zaludnienia dla gminy Lutomiersk wynosi 65 os./km2 (wg GUS z 2019 r.).

Planowane przedsięwzięcie położone jest poza obszarami objętymi ochroną na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2020 r., poz. 55 ze zm.).

Najbliżej położonym obszarami chronionymi są: rezerwat przyrody Torfowisko Rąbień w odległości ok.7,5 km od terenu przedsięwzięcia, Puczniewski Obszar Chronionego Krajobrazu w odległości ok. 7,6 km od terenu przedsięwzięcia, Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Międzyrzecze Neru i Dobrzynki w odległości ok. 5,9 km od terenu przedsięwzięcia oraz obszar mający znaczenie dla Wspólnoty Grabia PLH100021 w odległości ok. 13,5 km od terenu przedsięwzięcia.

Przedmiotowe przedsięwzięcie przede wszystkim z uwagi na znaczną odległość od ww. obszarów oraz krótkotrwały i odwracalny charakter zmian środowiska na etapie realizacji inwestycji i brak znaczących negatywnych oddziaływań w czasie późniejszej eksploatacji, nie powinno mieć negatywnego wpływu na cele ochrony, przedmioty ochrony oraz integralność wszystkich ww. obszarów podlegających ochronie, w tym na obszary Natura 2000.

Obszar przedsięwzięcia nie przecina, ani nie leży w zasięgu korytarzy ekologicznych o znaczeniu międzynarodowym i/lub krajowym.

Biorąc pod uwagę, iż droga aktualnie istnieje i jest wpisana w lokalny krajobraz jej przebudowa nie wpłynie negatywnie na walory krajobrazowe. Można przypuszczać, że po zrealizowaniu przedsięwzięcia odbiór krajobrazu będzie pozytywny i będzie to związane z poprawą stanu technicznego i estetyki projektowanych elementów.

Należy zauważyć, że planowana inwestycja jest niewielkim obszarowo przedsięwzięciem liniowym o stosunkowo małej skali oddziaływania. Po zastosowaniu odpowiednich działań minimalizujących i ograniczających uciążliwości, oddziaływania względem środowiska przyrodniczego nie będą znaczące. Teren objęty przedsięwzięciem (pas drogowy i jego bezpośrednie sąsiedztwo) nie wykazuje istotnych wartości przyrodniczych związanych z występowaniem cennych, rzadkich, bądź objętych ochroną siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin, zwierząt i grzybów. Jednocześnie należy wskazać, że w przypadku zasiedlenia terenu inwestycji przez gatunki chronione, przed przenoszeniem gatunków chronionych, przed rozpoczęciem prac mogących doprowadzić do zniszczenia gatunków chronionych i ich siedlisk, umyślnego płoszenia lub niepokojenia lub mogących mieć inny negatywny wpływ na gatunki chronione należy uzyskać stosowne zezwolenia zgodnie z przepisami odrębnymi.

Eksploatacja projektowanej inwestycji, przy założeniach przyjętych w karcie informacyjnej dołączonej do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, nie będzie oddziaływać w sposób znaczący na obszary geograficzne i znaczną liczbę ludności.

W trakcie realizacji przedsięwzięcia będzie występować niewielkie oddziaływanie na środowisko w zakresie emisji hałasu oraz substancji pyłowych i gazowych do powietrza. Oddziaływanie to będzie odwracalne, trwające do czasu zakończenia prac budowlanych. Wszystkie oddziaływania występujące na etapie realizacji inwestycji będą miały charakter lokalny i odwracalny poza trwałym zajęciem terenu pod obiekt. Oddziaływania te będą krótkotrwałe i ustąpią po zrealizowaniu przedsięwzięcia. Planowane przedsięwzięcie po zrealizowaniu zgodnie z zaproponowanymi w karcie informacyjnej rozwiązaniami techniczno-technologicznymi i organizacyjnymi, nie będzie stwarzało zagrożenia dla środowiska.

W odniesieniu do z art. 63 ust. 1 pkt 2 lit k ustawy ooś ustalono, że według charakterystyki  Jednolitych Części Wód Podziemnych (JCWPd) planowane przedsięwzięcie znajduje się w granicach  JCWPd o PLGW600072, która charakteryzuje się dobrym stanem chemicznym oraz ilościowym. Jest  ona monitorowana, a ocena ryzyka nieosiągnięcia celów środowiskowych jest niezagrożona. JCWPd  przeznaczona jest do poboru wody na potrzeby zaopatrzania ludności w wodę przeznaczoną  do spożycia. Jednocześnie planowana inwestycja zlokalizowana będzie w regionie wodnym Warty,  w zlewni Jednolitej Części Wód Powierzchniowych (JCWP) Zalewka o kodzie PLRW600016183236.  JCWP posiada status naturalnej części wód o złym stanie. Jest ona niemonitorowana i jest określona  jako „niezagrożona” nieosiągnięciem celów środowiskowych.

Strony postępowania zostały powiadomione pismem z dnia  06.05.2021r. znak RIiR.6220.7.Z -2.2021 zgodnie z art. 10  i 49 Kpa o zgromadzeniu materiału dowodowego oraz o możliwości  wypowiedzenia się co do zebranych materiałów i dowodów przed wydaniem decyzji w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia.

 W  trakcie prowadzonego postepowania z aktami administracyjnymi sprawy nie  zapoznała się żadna ze stron postępowania.

W związku z powyższym po  rozpatrzeniu całokształtu materiału dowodowego  zgromadzonego w przedmiotowej sprawie oraz w oparciu o powołane na wstępie przepisy prawa, orzeczono jak w sentencji.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pouczenie

1.Od decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi za pośrednictwem Wójta Gminy Lutomiersk w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.

2.W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec Wójta Gminy Lutomiersk. Z dniem doręczenia do Wójta Gminy Lutomiersk oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.

 

 

 

 

 

Otrzymują:

1.Wnioskodawca

2.Strony postępowania  zgodnie z odrębnym wykazem

3.Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi, ul. Traugutta 25, 90-113 Łódź

4.Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pabianicach, ul. Kilińskiego 10/12, 95-200 Pabianice

5.Zarząd Zlewni w Sieradzu, Plac Wojewódzki 1,  98-200 Sieradz

  1. a/a

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sprawę prowadzi  inspektor Renata Bujnowicz 436775011 wew. 136

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik do decyzji znak:RIiR.6220.7.2021 z dnia 26.05.2021r.

 

 

Charakterystyka planowanego przedsięwzięcia

zgodnie z art. 82 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008r.  o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2021r., poz. 247)

 

 

 Przedsięwzięcie pn.: „Przebudowa odcinka drogi gminnej Prusinowice – Florentynów  na działkach o nr ewid. 138 obręb 20 Prusinowice i 4 obręb 10 Florentynów”  polegało będzie na przebudowie odcinka drogi gminnej  o długości 1023 m. Objęta projektem droga jest drogą gminną klasy D – dojazdową – obsługującą położone przy drodze pola uprawne i gospodarstwa. Kategoria ruchu – KR2, prędkość projektowa – 30 km/h. Natężenie ruchu nie ulegnie zmianie po przebudowie nawierzchni – obecnie wynosi ok. 45 pojazdów na dobę. Na strukturę ruchu składają się samochody osobowe oraz w okresie prac polowych maszyny rolnicze oraz ciągniki. Szerokość przebudowanej jezdni wynosi 4,00 m.

Inwestycja zlokalizowana jest na terenie rolniczym, częściowo zabudowanym. W granicy pasa drogowego, na którym lokowana jest przedmiotowa inwestycja nie ma większych skupisk drzew oraz krzewów. Zlokalizowane są pojedyncze drzewa.

Planowane przedsięwzięcie nie zmienia dotychczasowego sposobu użytkowania terenu oraz sposobu zagospodarowania.

Obecnie droga ma nawierzchnię zróżnicowaną - utwardzoną o szerokości pasa drogowego ok. 6,50 m do 13,00 m. Brak jest systemu kanalizacji deszczowej – wody opadowe odprowadzane są do istniejących rowów. W pasie drogowym zlokalizowane jest fragmentaryczne uzbrojenie podziemne – wodociąg i kable telefoniczne.

Utwardzony fragment pasa drogowego ma mieć szerokość 4,00 + 2x0,50 m = 5,00 m. Całkowita powierzchnia działki drogowej wynosi 8 184 m2. Powierzchnia części utwardzonej wynosi 5 115 m2. Utwardzona część działki stanowi jej 62,50 %. Pozostała część działki to powierzchni biologicznie czynna – rowy odwadniające i tereny zielone. Roboty zostaną wykonane przy użyciu typowej technologii stosowanej w drogownictwie. Przyjęto następującą konstrukcję nawierzchni:

  • warstwa ścieralna z asfaltobetonu gr. 6 cm;
  • podbudowa – tłuczeń kamienny gr. 15 cm.

Pobocza o szerokości 0,50 m zostaną utwardzone tłuczniem kamiennym. Nie ulegnie zmianie sposób odwodnienia nawierzchni. Projektowana nawierzchnia ma spadek dwustronny – daszkowy zapewniający odprowadzenie wód opadowych na przyległe tereny zielone, W stanie obecnym istnieją fragmentaryczne rowy odwadniające. Wody opadowe odprowadzane są do rowów. System odwodnienie w trakcie przebudowy drogi nie zostanie zmieniony. Projekt przewiduje odmulenie i wyprofilowanie istniejących rowów odwadniających.

Biorąc pod uwagę, iż droga aktualnie istnieje i jest wpisana w lokalny krajobraz jej przebudowa nie wpłynie negatywnie na walory krajobrazowe i jest niewielkim obszarowo przedsięwzięciem liniowym o stosunkowo małej skali oddziaływania.

 

 

 

 

Autor: Renata Bujnowicz

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-06-02 11:47przez: Renata Bujnowicz
Opublikowano:2021-06-02 11:48przez: Administrator
Podmiot udostępniający: Urząd Gminy Lutomiersk
Odwiedziny:885

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo